Bu hafta konuğumuz genç yaşına rağmen Sesgoritma projesi ile Tubitak birinciliği elde eden Arda Mavi. Bu keyifli sohbet için ona teşekkür edip,ilerde onu çok iyi yerlere göreceğimizden emin olduğumu belirtmeden geçemeyeceğim. İyi okumalar…

1) Öncelikle bize biraz kendinden bahsedebilir misin?

 Merhabalar ben Arda Mavi, Ankara Ayrancı Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisiyim(2018-2019 eğitim dönemi içerisinde). İlkokuldan beri programlama ile, lise zamanlarımda ise yapay zeka ile ilgilenmekteyim. Öğrenmeyi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşmayı, doğayı ve hayvanları seven biriyim.

2) Bu kadar erken yaşta sektöre atılman gerçekten takdir edilmesi gereken bir olay. Yaşından dolayı herhangi bir problem yaşadın mı ?

 Teşekkürler. Yaşımdan dolayı çok fazla problem yaşamadım tam tersine yaşım sayesinde daha rahat destekçi bulabildiğimi düşünüyorum. Meraklı ve istekli genç biri destek istediğinde genellikle reddedilmiyor. Bu yüzden akranlarımın istedikleri alana genç yaştayken yönelmesi oldukça önemli, okulun kendilerini engellemesine izin vermemeliler. Eğitim sisteminin hayat olmadığını aslında amaçlarımız doğrultusunda ilerlememize yardımcı bir sistem olması gerektiğini unutmamaları gerektiğini düşünüyorum.

3) Yapay zeka alanına yönelmende bir mentörün var mıydı? Yoksa kendin araştırarak mı yöneldin bu alana?

Yapay zekaya uzun süredir ilgim bulunmaktadır. Yapay zeka projeleri yapmaya ise, ilgim olan bilgisayar mühendisliği hakkında deneyim edinmek için gönüllü çalışma yaptığım TechNarts firmasında başladım. Oradaki mühendislerden iyi bir yönlendirme aldığımı düşünüyorum. Daha sonrada öğrenmeye durmadan devam ettiğimi söylemek isterim.

4) Nerelerde, hangi konular üzerinde çalışarak staj yaptın?

ODTU Teknokent’de TechNarts firmasında bilgisayar mühendisliği, NVIDIA’da otonom arabalar ve Koç Üniversitesi’nde tıpta ve yapay zeka kullanımı üzerine staj yaptım.

5) Blogunda neler üzerine yazıyorsun?

Blogumda herkese açık olacak şekilde programlamaya ve donanıma giriş, algoritmalar ve yapay zeka dersleri hazırladım. Blog yazılarımın konu akışı genellikle kendi ilgi alanımla doğru orantılı olarak ilerlemekte.

6) Tübitak yarışmalarına ne zamandır, hangi kategorilerde katılıyorsun? Hangi dereceleri aldın?

Ortaokulda ilk Tübitak projemi hazırlayarak proje yapım süreci hakkında deneyim elde ettiğimi düşünüyorum. Liseye başlamamla birlikte bilgisayar öğretmenlerimin yönlendirmesiyle, TUBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına katıldım ve bölge ikincisi oldum. Lisemin ikinci yılında arkadaşım Zümra Uğur ile yaptığımız yapay zeka projemizle aynı yarışmada bölge ikincisi olduk. Lisemin ikinci yılında ise arkadaşım Zeynep Dikle ile yaptığımız yapay zeka projemiz Sesgoritma ile  TUBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye 1.’si olduk. Bu yarışmalar bana, hayalimi ürünleştirip akademik anlamda raporlama yeteneği kazandırdı.

7) 5 yıl içinde olmak istediğin konum nedir, ne gibi projelerde yer almak istiyorsun?

Araştırmalarıma, çalışmalarıma ve bilgi paylaşımı yapmaya devam etmek istediğim için ileride akademisyen olmak istiyorum. Şu anki hedefim ise eğitimime ve çalışmalarıma devam edebileceğim bir üniversiteye girmek. Biliyorsunuz ki üniversite sınavı gibi bir sistem söz konusu dolayısıyla sizin ne istediğiniz pek önemli olmuyor hatta yaptıklarınızı bırakmaya bile zorlayabiliyor. Bu konuda desteklere de açık olduğumu belirtmek istiyorum. Spesifik olarak yapay zeka ve tıp alanlarının birleşim alanları üzerinde çalışmalar yapmayı hedefliyorum.

8) Yapay zeka alanında mı ilerleyeceksin?

Günümüzde yapay zeka insanların yapabileceği şeyleri yapmakta oldukça mesafe katetti şimdi ise insanların yapamayacağı şeyleri yapmaya başladı. Özellikle tıp alanında yapılan yapay zeka çalışmaları oldukça önemli bir yer tutmakta. Tıp ve yapay zeka günümüzde Dünya çapında oldukça popüler olsa da ülkemizde bu alanda büyük bir boşluk görüyorum. Bende bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum.

9) Bize Türkiye birincisi olan “Sesgoritma” projenizden bahsedebilir misin?

Sesgoritma projesi alanında birçok yenilik sunan geniş kapsamlı bir yapay zeka projesidir. Bu projenin ürün yüzünden bahsedecek olursak. İşaret dili ile iletişim kuran konuşma engelli veya işitme engelli bireyler ile işaret dili bilmeyen insanların iletişimini sağlayacak bir telefon uygulamasıdır. Bu projemiz ile, telefonunuzu işaret dili ile iletişim kuran kişiye doğrulttuğunuzda kameradan kişinin hareketlerini algılayarak ne söylemek istediğini işaretlerle anlık olarak seslendirebilen bir iOS uygulaması hazırlamış olduk.Bu projemizle birlikte sunduğumuz açık kaynak çalışmalarımız ile Dünya çapında işaret dili ile ilgili yapılan akademik çalışmaları arttırmayı planlıyoruz.

10) Bu zaman kadar öğrendiğin ve en çok sevdiğin programlama dili hangisi?

Programlama dillerinin bir araç olarak görülmesi taraftarıyım. Seçtiğiniz alanda en verimli şekilde sonuç almanız için hangi programlama dili gerekiyorsa onu kullanmanız hem ürün için hemde programcılar için en iyisi olacaktır.

11) Senin gibi erken yaşta bu sektöre atılmak isteyenler için önerilerin nelerdir?

Yaşımızdan kaynaklı daha hızlı öğrenebildiğimizi birincil gözden deneyimledim. Bilgiye ulaşım günümüzde oldukça kolayken istediğimiz alanlarda da çalışmalar yapmaya başlamamak için herhangi bir engel göremiyorum. Yine yaşımızdan kaynaklı, destek bulma konusunda da çok zorlanmayacağımızı söylemek isterim özellikle özel firmalar genç yaştaki istekli kişilere oldukça sıcak bakmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir