#StartupMutfağı serimizin röportajlarına fellow arkadaşım canım Elif ile devam ediyoruz 🙂 Neler yaptığını,hayata bakışını yakından öğreneceğimiz bu güzel sohbet için ona çok teşekkür ediyor,sizleri ise röportajla baş başa bırakıyorum 🙂

1)Öncelikle sosyoloji bölümünde okuyorsun, seni girişimciliğe iten ne oldu? Bölümünün faydalarını görüyor musun girişimcilik serüveninde?

-Evet sosyoloji okuyorum. Beni sosyolojiden girişimciliğe iten en büyük etken tabii ki değişime açık olmam ve 21.yy getirilerini sıkça takip etmemdi. Aksi takdirde “doktor ol, mühendislikte iyi para var, öğretmenlik de fena değil” denilecek bir bölümde okumuyorum. İnsanı, toplumu ve tepkileri anlıyor bir bilim dalı öğreniyorum. Bu bilimi günümüz teknolojileriyle ya da topluma sosyal etki yaratacak işlere kullanmak bana en doğrusu gibi geliyor. Bu serüven de benim için bu düşüncelere sahip olmanın yanı sıra, problemleri gözlemlemem ve onlara çözüm aramamla başladı. Bölümün faydaları kısmını ise galiba bu şekilde anlatmış oldum..

2) Bize biraz Hangi Üniversite Hangi Bölümden bahsedebilir misin? 

-Hangi üniversite hangi bölüm, bundan 3 yıl önce instagram hesabı olarak ortaya çıkan ve yaklaşık 8 ay önce potansiyelinin farkedilip, web sitesi ile hayata geçen bir girişim. Kısaca bahsetmek gerekirse Hangi Üniversite Hangi Bölüm, üniversite öğrencilerinin deneyimlerini aday öğrencilerle bir araya getiriyor. Bu yolla da, aday öğrencilerin kendilerine en uygun üniversite ve bölümü keşfetmesini hedefliyor. Web sitesi olarak ( hangiuniversitehangibolum.com ) devam ederken, Youtube kanalımızda da önemli bir emek harcıyoruz. 2.ayımızda İş Bankası Workup hızlandırma programı girişimlerinden biri olduk ve önemli bir süreç geçirdik. Bu projeyi ise başta ortağım Berke Yağız Sevim ve 40’ı yazar olan yaklaşık 50 üniversite öğrencisiyle gerçekleştiriliyoruz. Yani büyük bir ekip bu startup için uğraşıyor diyebilirim:) 

3)Bir İşe Giriştik (Big)’den bahsedebilir misin? Fellowlarınızı nasıl seçiyorsunuz, işleyiş nasıl?

-Bir İşe Giriştik, ileride bir sosyal girişim olmasını hedeflediğimiz bir sosyal insiyatif olarak 2.yılını geçiriyor. Bir komünite olarak harekete geçtiğimiz big, bu yıl 1.500 başvuru alarak 50 bigFellow ile devam ediyor. Bir İşe Giriştik ise öğrencinin öğrenciden öğrendiği, kendilerini geliştirirken tanıştıkları diğer üyelerle projeler geliştirdikleri bağımsız bir komünite. Farklı üniversite ve bölümlerden insanlarla beraber olduğumuz bu ekiple, tanıdığımız girişimcileri bir araya getiriyor ve hızlandırma programlarıyla iş birliği halinde çalışıyoruz. Amacımız ekosistemi geliştirmek ve tabii ki öğrendiklerimizi başkalarına geri verebilmek. Seçim süreci ise her yıl Ağustos ayında başlıyor. 3 aşamalı bir süreç yapıyoruz, ilki yazılı form, 2.si online görüşme, 3.sü ise yüzyüze görüşme. Amacımız iyi ya da kötü diye insanları ayırmak değil, birbirleriyle uyumlu ve ortak bir amaca sahip ekip yaratabilmek. Ardından her yıl devam etmek istemeyen, vakit ayıramayan fellowlara veda ederken yenilerini aramıza katıyoruz. Böyle kümülatif olarak ilerleyen bir sürece sahibiz diyebilirim. Keyifli ama bir o kadar da zorlu..

4)Bir günün genelde nasıl geçiyor? Birçok programda yer alıyorsun, okulla beraber nasıl yetişiyorsun hepsine ?

Aslında inanılmaz sıradan! Bir günüm hep sıradan, diğer günüm belki biraz koşturmacalı. İnsanlar sürekli oradan oraya koşturduğumu zannediyor, sanırım heyecanlı anlarımı çok paylaştığım için bu durum oluştu. Ama tabii bunun ilham olduğuna da ayrı inanıyorum:) neyse soruyu dağıtmayayım, kahvaltı yapmadan evden çıkmam. Sonra okul varsa okula gidiyorum, yoksa planıma göre uyuyorum. Okul önemli ama tabii ki inanılmaz puanlar alıp tüm derslerimi veremiyorum, bir yeri yaparken diğer yer de elinden geldiğince gitmeye çalışıyor. Kalırsam da devamsızlık başıma beladır, kesin! Ama zaman planı yapabilmek önemli, bunun için çeşitli verimlilik arttırıcı uygulamalar kullanıyorum hatta meraklıları için youtube kanalımda paylaşmıştım. O yüzden yapacaklarımı bir gün önceden planlıyor ve ona göre yaşıyorum. Saatlik planlarım, süper bir düzenim yok ama 1 gün öncesi gerçekliği benim için çok kritik. Evet feda edilen şeyler oluyor; belki aile, belki arkadaşlar, belki okul.. ama hepsini bir şekilde toparlıyorsunuz, istemek önemli.

5)Youtube serüvenin nasıl başladı? Ne tarz içerikler üreteceksin ilerleyen dönemde youtube’da?

-Youtube ve sosyal medya gerçekten tembelliğimin aynası gibi! Çünkü girişimcilik, okul derken sosyal medya beni epey zorluyor.. bir influencer gibi değilim, tek işim bu ve marka iş birlikleri asla değil. Ama tabii ki bu tarz çalışmalar da yapıyorum. Önceliklerimi sıralarken buna dikkat ediyor ve içerik düzenimi ya da düzensizliğimi ona göre oluşturuyorum:) Başlangıç ise hazırlıktaydı, o zamanlar sadece instagram kullanıyordum. Sonra dedim ki neden Youtube da olmasın? Umarım bu dönem çok güzel, verimli ve düzenli bir içerik planına sahip olacağım. Biraz daha gerçekci yönüyle hayatımı içten paylaşıp, insanlara yaptığım yapamadığım şeyleri göstermek istiyorum. Tabii ki kullandığım kaynaklar, okuduğum kitaplar da benim için çok değerli. Yani anlayacağımız bu dönem ben ve hayatım, çalışmalarım, beslendiklerim ve ilham aldıklarımla dolacak! 

6) İnstagram serüvenin nasıl başladı? Sana sosyal medyanın ne gibi faydaları oldu?

-Sınav senesi bir trafik kazası geçirdim ben, yeniden mezuna kaldım. O süreçteki motivasyon düşüklüğümü yenmek için bir instagram hesabı açmış ve yazdıklarımı insanlarla paylaşmaya başlamıştım.. kitlelere ulaşmam da bu sayede oldu. Faydası seçtiğim bölüm oldu, kendimi tanımamı ve kendimi ispat etmemi sağladı. Ayrıca benim için çok değerli bir hobiyken, aynı zamanda büyük de bir araç. Kitleye sahip olmak çok çok önemli, özellikle girişimcilik ve kariyer özelinde. Ama dediğim gibi sadece insan kullanmak ya da para kazanmak amacıyla bu işi yaparsanız, tutunamazsınız. Benim hobim, çünkü ilham olabilmek ve kıvılcımı oluşturan kişi olabilmek en büyük hayalim. Para sonra geliyor, ya da araç olarak kullanmak. 

7)Üniversite de okuyan ve girişimci olmak isteyen yaşıtlarımıza önerilerin neler?

-Kendilerini tanımalı bence herkes. Nelerden hoşlanıyorlar, neleri yapmak onlara büyük bir keyif veriyor. Aynı zamanda da yıllarca yıllarca yapabilecek kadar sürdürülebilir olması! Gerçekten zor keşifler bunlar. Ama her şeyi denedikce, bir çok yere bulaştıkca kolaylaşıyor bence. O yüzden denesinler, etkinlikten etkinliğe kulüpten kulübe koştursunlar ki önce insan tanıyıp sonra deneyim kazansınlar. Ben böyle başladım. İnsan tanıdım, ilham aldım, deneyim kazandım, başladım. Belki yolun başındayım bile diyemeyecek kadar gerideyim, ama ilk adımı attım. O yüzden doğru zamanı bekleyerek hayatınızı bekletmek yerine, yapabileceğiniz en yakın noktadan başlayın. 

8)İlerisi için hedeflerin neler? Kendini ne konumda görmek istersin bir 5 sene sonra?

Bu soruya yanıt vermesem 🙁 gerçekten çok geliyor, ama boş bırakıyorum. İnsan kendini bilsin, ama 5 sene sonrasını bilmese de olur bence. Bugün yarını yazıyor, temellerini atıyoruz. Önce toprağı kazıyoruz, sonra demirleri bağlıyoruz, ardındansa betonu döküyoruz.. daha bitiş noktasına upuzun bir yol var. Ben umutluyum, ilham olabileceğim işler yapıp insanları beslemek istiyorum. Ama şuradayım diyemiyorum, öğreniyorum. 

Bolca sevgiler! 

Elif’e tüm sosyal medyalar üzerinden @elifdiyebiriningünlüğü olarak ulaşabilirsiniz:)

Youtube kanalıma abone olmak için tıklayın!

Instagram sayfamı takip etmek için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir