Hafta sonu katıldığım ilk ekip buluşmasında ABU Code Club önderliğinde, GDG ve WTM Antalya’nın kurucuları Gökçe Sarsılmaz ve Doğuş Can Aktemur ile harika bir röportaj gerçekleştirdik. GDG ve WTM nedir, kurulum aşamaları nelerdir ve daha fazlası için okumaya devam edin.

1)Bize kendinizi tanıtır mısınız ?

Gökçe Sarsılmaz: Eskişehir Osmangazi Matematik ve Bilgisayar Bilimleri mezunuyum. İstanbul ve Antalya da iş tecrübelerim oldu. Şuan ETS Tur’da Ios developer olarak çalışıyorum.

Doğuş Can Aktemur: Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Mezun olduktan sonra android developer olarak kısa bir süre Antalya da çalıştım. Ardından İstanbul da NETAŞ’da mobile developer olarak çalıştım. Şuan IATI de java developer olarak çalışıyorum.

2)GDG Antalya nedir ?

Gökçe Sarsılmaz& Doğuş Can Aktemur : Öncelikle GDG’nin açılımı Google Developer Group. GDG Antalya, Google teknolojilerine ilgi duyan, bir şeyler geliştirmek ve bilgi paylaşımında bulunmak isteyenleri bir araya getiren bir topluluk.

3)GDG Antalya’yı nasıl kurmaya karar verdiniz ?

Gökçe Sarsılmaz: Aslında ben Eskişehir de okurken GDG Eskişehir’in bir üyesiydim. Orada GDG oluşumunu gözlemledim. Üniversitede olup o oluşumda bulunmak bana çok şey kattı. Daha sonra İstanbul’a taşınınca -İstanbul’da bir sürü topluluk var- çeşitli etkinlikle katılma fırsatımız oldu. Geniş bir çevre edindik. Gittiğimiz her etkinlik ise kendimizi geliştirmemiz açısından çok büyük fayda sağladı. İş nedeni ile Antalya’ya geri taşındığımızda Antalya’da böyle bir oluşumun eksikliğini fark ettik. Antalya’da belki topluluklar vardı ama aktif değillerdi. Bir araya gelip etkinlik düzenlemiyorlardı. Bizde Doğuş ile bunun eksikliğini hissedince ne yapabiliriz konusunu düşündük ve GDG Antalya’yı kurmaya karar verdik.

4)Oluşuma insanları nasıl çektiniz, nasıl sesinizi duyurdunuz ?

Gökçe Sarsılmaz: Aslında Antalya’da böyle belli başlı bilinen, aylık etkinlik yapan bir grup yoktu. Vardı belki ama daha çok ne zaman etkinliği düzenlediği belli olmayan daha private gruplardı. Biz bunu yıkmaya karar verdik etkinliklerimizi eventbrite’da duyurarak, sosyal medyada duyurularını yaparak yaymaya çalştık. Tabii ki önce kendi arkadaşlarımız; tekno kentte , sektördeki çalışan insanlara ulaşıp bunları duyurduk. Sonuç olarak aldığımız katılım sayısı gayet güzeldi. Antalya’daki insanlar bir şeyler öğrenmek istiyor, böyle etkinliklere açlar. İlk defa yapılan bir şey olduğu için de bayağı ilgi gördük.

5)WTM Antalya’yı kurma sebebiniz neydi GDG Antalya’dan sonra?

Gökçe Sarsılmaz: WTM Antalya’nın açılımı Women Techmakers. Ben bir kadın yazılımcı olarak kadın yazılımcıları desteklemek, kadınların bu sektörde varlığını artırmak ve değerlerini artırmak için elimden ne gelebilir diye düşündüm. Tek bir yolum vardı o da WTM Antalya. Gerçekten değerli ve önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü kadınlar eğer birbirlerine destek verirlerse güzel noktalara gelebiliriz ve iyi sonuçlar alabiliriz diye düşünüyorum. O yüzden WTM Antalya, GDG için çok önemli ve çok değer verdiğimiz bir topluluk.

6)Yazın Silikon Vadisinde Google’ın yeni teknolojilerini tanıtmak için düzenlenen, gitmeye hak kazandığınız I/O etkinliğinden bahsedebilir misiniz?

Doğuş Can Aktemur: I/O 18 eventi Google’ın her sene düzenlemiş olduğu, yeni teknolojilerini tanıttığı, dünyada ki tüm geliştiricilerin bir araya geldiği bir etkinlik. Bu etkinlikte ilk önce biz topluluk olduğumuz için GDG Antalya’yı tüm dünyada ki diğer GDG’ler arasında temsil etme imkanı, tanışma partisinde ülkemizi temsil etme imkanı bulacağız. Ardından değerli bir çok konuşmacıyı dinleme, Google ofisini gezme gibi şanslarımız da olacak. Bayağı güzel geçeceğini düşünüyoruz. Oradayken süreçle alakalı paylaşımlar yapacağız ve geldikten sonra da after I/O etkinlikleri planlıyoruz.

7)Daha çok etkinlik geliyor, büyük etkinlik tarzı mı olacak bu etkinlikler yoksa aylık workshoplar tarzı mı ilerleyeceğiz ?

Gökçe Sarsılmaz & Doğuş Can Aktemur: Büyük etkinliklerimiz yılda 2 kere düzenlenecek. Biri Devfest diğeri ise 21 Nisan’da ilkini gerçekleştireceğimiz IWD(International Womens Day) etkinliğimiz. Workshop tarzında aylık etkinliklerimiz gelmeye devam edecek.

Bu güzel ve bilgilendirici röportaj için üyesi olmaktan gurur duyduğum WTM ve GDG Antalya kurucularımız başta olmak üzere tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Daha güzel etkinlikler, daha bilgilendirici içerikler ile geliyoruz. 21 Nisan 2018’de gelin tanışalım, birbirinden güzel konuşmacıları dinleyelim ve çeşitli sürprizler kazanalım! Kayıt linkini aşağıya bırakıyorum. Sevgiyle kalın…

http://meetu.ps/e/DVbSS/BgdX6/a

2 comments on “Gdg Antalya ve Wtm Antalya Röportaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir