selenintech@hotmail.com

İşte Ceylanlar İnceleme |#startupmutfağı

Bugün #startupmutfağı serimin ilk yazısında son dönemde okuduğum güzel bir kitaptan sizlere bahsedeceğim. Türkiye’de yer alan startuplar hakkında kurucular/kurucu ortaklar ile 2 kısım olarak hazırlanan bir kitap. İlk kısmında dönemin başarılı girişimcilerine benzer sorular sorularak röportaj havasında hazırlanmış.

İlk kısımda sorulan sorular şu şekilde:

-Değer Teklifi

-Girişim Hakkında

-Kişisel Deneyimler

-Girişimcilik ile Tanışma

-Destek Mekanizmaları/Kişi-Kurum-Hızlandırma Programı/

-Sermaye/İlk Kaynak-Yatırım/

-Türkiye’de Girişimci Olmak/En Büyük Sorun-Değişim Önerileri/

-Hedef ve Gelecek

Çiçek Sepeti, Sendloop, Connected2.me, Onedio, Useinsider, Bitaksi ve Getir, Evreka ve Iyzico gibi günümüz Türkiye’nin güçlü startuplarının röportajları yer alıyor. Tam 32 röportaj ile deneyimleri ilk ağızdan dürüstçe duyma şansı elde ediyoruz. Kendi adıma başvurulması gereken yerler ve zorluklar konusunda izlenmesi gereken yollar için çok verimli bilgiler aldım kitabın bu kısımdan.

İkinci kısımda ise Türkiye’nin güçlü girişimcilerinin girişimcilik üzerine yazılarına yer verilmiş. Sina Afra, Hasan Aslanoba, Rina Onur (kadın girişimciler için idol neler yaptığını ve Peak Games’i araştırmanızı öneririm), İhsan Elgin, Aslıhan Kurul Türkmen, Mehru Aygül (aynı zamanda Girişimcilik Vakfı genel müdürü ilham kaynağı, güçlü bir kadın rol model) gibi güçlü isimlerin bir kahve eşliğinde sohbet ediyormuşcasına girişimcilik ve hayat üzerine verdiği hap bilgileri almak mümkün.

Bu kitabın her girişimci ve girişimci adayının başucu kitabı olması gerektiğini düşünüyorum. Kitapta Erhan Hocamın bir önerisi 3 girişimi seçip yakından takip etmekti. Ben seçtiklerimi sizinle paylaşayım: Useinsider, Iyzico ve Çicek Sepeti. Özellikle Çicek Sepetinin girişimini satmak yerine geliştirerek dünyaya açılma stratejisi beni derinden etkiledi. Insider ve Iyziconun ise dünya pazarına açılmış ve hızla büyüyor olmaları beni etkiledi.

Girişimcilik yolunda yalnız olmadığımızı, bizi yüreklendirerek yavru ceylanlarına sahip çıkan, onları hep öngörülülüğü ile girişimcilik yolunda destekleyen canım hocam Erhan Erkut’a bu kitabı ortaya koyduğu için ve bu ülkede girişimcilik için verdiği tüm emekleri için çok teşekkür ederim.

Kitabın internet sitesi için tıklayın.

Leave a Reply