Juitox’un muhteşem soğuk sıkım meyve ve sebze sularını İstanbul’da en yoğun günlerimde deneyerek başka şehirde de olsam sağlıklı beslenebileceğimi kendime kanıtlamış oldum. Şimdi bu güzel lezzetin arkasındaki insanlardan birini tanıyıp, sıvı detoksu hakkında konuşacağız. Holistic beslenme ve detoks uzmanı Dilşat Erdil Hanımla keyifli sohbetimizle baş başa bırakıyorum sizleri. İyi okumalar.

1)Merhabalar Dilşat Hanım bize biraz kendinizden ve aldığınız eğitimlerden bahsedebilir misiniz?

Sağlıklı Yaşam Danışmanı ve Bütünsel Bilinçaltı Değişim Uzmanıyım. Koç Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra hayatımı sağlıklı yaşam ve beslenmeye adadım. The BodyMind Institute’dan Nutritionist eğitimini aldıktan sonra Human Anatomy & Phsiology, The 90 Day Renewal Program sertifikalarını aldım. Bir şeyi insanlar üzerinde uygulayabilmek adına önce işin mutfağına inmenin gerekli olduğunu düşündüm, raw akımın önde gelen isimlerinden olan David Wolfe’den Raw Nutrition eğitimi aldım ve raw şeflik kurslarına katıldım. Kendi deneyimlerimi, aldığım eğitimler ve spor tutkunu kişiliğim ile insanların hayatlarına dokunup onların hem fiziken hem ruhen hafiflemesinden mutlu oluyorum. Değişimin sadece fiziksel değil aynı zamanda bilinçaltı ve farkındalık ile birleşmesi gerektiğini düşünüyorum bunun için bütünsel değişim programını tasarladım. Maslak’takı ofisimde birebir sağlık ve bilinçaltı seanslarını sürdürmekteyim.

2)Detoks denilince akla ilk olarak soğuk sıkım meyve suları geliyor. Sizce bunun sebebi nedir?

Glisemik indeksi yüksek olan herşey kan şekerinizi arttırır ve sürekli yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. Sebze ve meyveler glisemik indeksi en düşük besinlerdir. Kilolarca sebze yemek, içmekten daha zordur. Özellikle çiğ formda sebze neredeyse hiç tüketmiyoruz, ayrıca o sebzede vücudumuzun işine yarayacak her şey pişirme esnasında yok oluyor. Normalde yediğimiz bir sebze yemeğinde sindirim sistemimiz en fazla %70’ini sindirebiliyor. Ancak bu yiyeceklerin suyunu çıkarıp içtiğimizde sindirim sisteminiz zayıf bile olsa, %99’unu absorbe edebiliyor ve bunu yaparken sindirim için kullandığımız organları yormamakla birlikte, dinlendiriyor; çünkü organlarımızın iş yükünü azaltmış oluyor.

3)Detoks’dan en etkili sonucu sıvı detoksu ile almamızın nedeni nedir?

Liflerin sindirim sistemi üzerindeki etkisi yadsınamaz fakat vücudun enerjisinin büyük bir kısmını çözünemeyen lif ve besinleri ayrıştırmaya harcar. Juice Cleanse yapmanın (sebze ve meyve suyu ile arınmanın) amacı sindirim sistemini dinlendirerek, vücudun enerjisini detoks ve yeniden yapılandırmaya yönlendirmek olduğundan juice cleanse içeceklerini posalarından ayrıştırarak saf sıvı olarak içmek en doğrusudur.

4)Maksimum kaç gün sıvı detoksu yapmak vücudumuzun açısından sağlıklıdır?

Bu tamamen size kalmış. İsterseniz yoğun iş temponuzun arasında akıp giden zamana entegre edin, isterseniz hafta sonu dinlenerek,masaj ve saunaya giderek kendinize ödül vererek arının. Fakat haftada bir mutlaka 1 gün, mevsim geçişlerinde yani 3 ayda bir minimum 3 günlük bir detoks yapılmasını tavsiye ederim. Hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir, dönemsel kilo fazlalıklarınızdan kurtulur, hem de toksinlerinizden arınırsınız.

5)Sadece detoks amaçlı olarak değil meyve ve sebzeyi yeteri kadar tüketemeyenler içinde soğuk sıkım meyve ve sebze suları iyi bir vitamin kaynağı olarak değerlendirilebilir mi ?

Normalde yediğimiz bir sebze yemeğinde sindirim sistemimiz en fazla %70’ini sindirebiliyor. Ancak bu yiyeceklerin suyunu çıkarıp içtiğimizde sindirim sisteminiz zayıf bile olsa, %99’unu absorbe edebiliyor ve bunu yaparken sindirim için kullandığımız organları yormamakla birlikte, dinlendiriyor; çünkü organlarımızın iş yükünü azaltmış oluyor. Örneğin maydanozu ele alalım: 2 demet maydanoz’dan 50 ml su çıkıyor. Yiyerek 2 demet maydanoz tüketmek neredeyse imkansız! Suyunu içtiğinizde hem daha fazla tüketebiliyor, hem de enzim, vitamin ve mineralleri koruyor. 1. Beslenme ve iyileşmenin doğrudan bağlantılı olduğuna dair bir çok bilimsel araştırma mevcut. 2. Vücudumuz gereken besinleri verdiğiniz sürece kendini yenileyebilir, yaşam kalitemizi arttırabiliriz.

6)Ve akıllarda son soru İstanbul dışında yaşayanların bu lezzetten mahrum kalmaması için ilerleyen yıllarda başka şehirlerde de Juitox’u hizmet verirken görebilecek miyiz?

Ürünlerimiz en taze sebzeler ve meyveler ile günlük olarak soğuk sıkım tekniği ile sıkılmakta ve günlük olarak dağıtılmaktadır. %100 soğuk sıkım dediğimiz bu yöntemde sebze ve meyvelere herhangi bir ısıl işlem, pastörizasyon yada koruyucu ekleme süreçlerinden hiçbiri yaşanmaz. Bu nedenle şehir dışına İstanbul’dan gönderim yapmamız mümkün olmuyor. Ancak şuan Ankara ve İzmir için çalışmalarımızı bulunuyor. Bizi takipte kalın.

Bu güzel sohbet için teşekkür ediyorum ve İstanbul’da olanlara mutlaka deneyip kendilerini ödüllendirmelerini tavsiye ediyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler,başka röportajlarda görüşmek üzere.

Juitoxun sitesi için tıklayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir