Herkese selam, bugün sizlerle kodlamayı öğrenip, pratik yapabileceğiniz 5 harika web sitesinden bahsedeceğim. Ücretli özellikleri olsa da eğitim kısmı ücretsiz olduğu için rahatlıkla faydalanabileceğinizi ve işinize yarayacağını düşüyorum. Kodlamayı öğrenmeye başlarken en büyük tavsiyem sakin olup ezber yapmaktan kaçınmanız ve daha çok konseptleri anlamaya çalışmanız.

Codecademy

Codecademy, kodlamaya yeni başlayan kişilerin çevrimiçi olarak etkileşimli öğrenmelerinin etrafında döner. Yan kısımdan okuyup anlayıp, kodunuzu doğrudan tarayıcıya yazıyorsunuz ve sonuçları hemen görüyorsunuz. Birkaç sefer yanlış yaparsanız ise size doğru kodu veriyor. Böylece pratik yaparak öğrenme şansınız oluyor.

Codecademy üzerinden öğrenebileceğiniz yazılım dilleri: HTML, JavaScript, CSS, jQuery, PHP, Python, Ruby

Youtube

Ücretsiz ve gerçekten kaliteli derslerin olduğu en güzel platform youtube.Sizler için Türkçe ve yabancı bazı kanallar ekliyorum tıklayarak üstlerine gidebilirsiniz.

Türkçe: Bilgisayar Kavramları , Yazılım Bilimi

Yabancı: thenewboston , Derek Banas, devtips, learncode.academy, sentdex

freeCodeCamp

Ücretsiz kodlama bootcamp. Kodlamayı ilk önce yerleşik bir müfredat, daha sonra kar amacı gütmeyen projeler için çalışan uygulamalı deneyim aracılığıyla öğretiyor. Mutlaka göz gezdirilmeli.
freeCodeCamp üzerinden öğrenebileceğiniz yazılım dilleri: HTML5, CSS3, Javascript, Node.js, React.js, D3.js, Veritabanları, Git ve Github

Codewars

Codewars kodlamayı öğrenmek için eğlenceli bir yol sunuyor. Bir dövüş sanatları temasıyla, program “kata” olarak adlandırılan güçlüklere dayanıyor. Onları kazanmak ve daha üst seviyelere doğru ilerlemek için onları tamamlıyorsunuz. Oyunlaştırmanın motive etmesi durumunda çevrimiçi programlama yapmanın eğlenceli bir yolu.

Udemy

Udemy bir online eğitim platformu. Ücretsiz ve ücretli içerikler mevcut. Ama ücretli içeriklerde indirim dönemlerinde 25 tl veya 30 tl civarına geliyor. İstediğiniz kursları tercih edebilirsiniz. Neredeyse her konu üzerine eğitim var. Benim tavsiyem mutlaka eğitmenin değerlendirme puanına bakıp ardından örnek videolarını izleyerek kursu almanız. Özellikle ingilizce aldıysanız çünkü aksan bazen anlamak konusunda sıkıntı yaratabiliyor.

Bonus: Tabii ki Google eğer doğru soruları sorarsanız Google sizin programlama yolunda en  büyük destekçiniz olur. Aradığını her şey aslında internette bir yerde, size tek düşen doğru soruyu aratmak 🙂

 Bu yazının part 2’si gelecek beklemede kalın.

Daha fazla içerik ve #100dayofcode challengenı takip etmek için beni instagram ve youtube’den takip edin 🙂

Instagram hesabım için tıklayın.
Youtube hesabım için tıklayın.

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir