Mayalar hakkında bildiklerimiz genellikle matematik alanındaki buluşları, astronomi alanındaki gözlemleri ve doğruya çok yakın hesaplamaları, gizemli ve birazda vahşi sayılabilecek ayinleri, kendilerine has görkemli mimarileri, zamanın ilerisinde yazı ve takvimleriyle dünyanın en ilgi gören uygarlıklarından birisi olmalarıdır.

Aslında bizim bildiğimiz kadarıyla, Maya uygarlığı tarihin tozlu sayfalarında yerini almış olsa da hala Yukatan yarım adasında yaklaşık 7 milyon Maya’ nın bulunduğu ve kültürünü yaşattığı bilinmektedir.

Mayalarda şehir kültürü çok önemliydi. Her şehrin bir kralı ve kraliyet ailesi vardı. Mayalar Amerika’da büyük şehirleri kuran ilk topluluktur. Şehirlerini ormanın derinliklerinde kurdular. Kireç taşı kullanarak taş merdivenli devasa piramitler inşa ettiler. Bu piramitlerin bu kadar büyük olması sadece tanrıların memnuniyetini sağlamak için değildi elbette. Bu çok yönlü insanlar, piramitlerini tapınak olmanın yanı sıra gözlemevi olarak da kullandılar.

Bunun sonucunda astronomi konusunda çok gelişmiş olmaları bizi şaşırtmıyor tabii ki. 3 farklı takvim kullandıklarını, hatta bir tanesinin 365 gün döngüsünde olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Hiyeroglif denilen resim yazısını kullanırlardı. Önemli olayları tüm ayrıntılarıyla ağaç kabuğu ya da hayvan derisinden yapılmış kitaplara yazarlardı. Yazı ve dosyalama açısından çok ilerledikleri biliniyor.

Tıbben de çok gelişmişlerdi. Şifalı bitkileri tedavide etkin bir şekilde kullanıyor, insan saçıyla yaralara dikiş atıyor, diş dolgusu ve hatta protez diş yapıyorlardı.

Bu kadar gelişmiş ve ilerici bir topluluk olmaları günümüz koşullarında bakılınca vahşi sayılan ritüellere sahip oldukları gerçeğini değiştirmiyor. Tanrılara insan kurban etme gelenekleri, kesik kafalarla oynadıkları oyunları ve büyük şehirlerde “Ulama” isimli bu oyun için yaptıkları sahalar da yok değildi. Tutsakları ve köleleri kurban törenlerinden önce maviye boyayıp işkence ediyorlardı. Sonra piramidin tepesinde yaptıkları ayin sonrasında kalbi sökülüyor, derisi yüzülüyor hatta ritüel gereği bazen bu deriyi giyip dans ediyorlardı.

Mayalarla ilgili ilginç bir bilgi de düz alın, kemerli burun ve şaşı gözün asillik işareti sayılması. Hatta çocukların alnı düz olsun diye düz ve ağır nesnelerle alnına bastırırlardı.

Mayalar kimine göre İspanyolların işgalinden çok önce kurallık ve kıtlık nedeniyle, kimilerine göre MS 1000 yıllarında Toltekler tarafından yıkıldılar.

Nasıl yıkıldıklarını kimse tam olarak bilmese de bilim ve uygarlık alanında zamanın çok ilerisinde olan bu toplumdan öğreneceklerimizin daha bitmediğine eminim.

Daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki siteleri ziyaret edebilirsiniz.

http://www.arkeolojikhaber.com/haber-mayalarin-kukulkan-piramidinin-icinde-ucuncu-bir-piramit-bulundu-1958/

https://www.dunyaninyediharikasi.net/tag/maya-piramidi-hangi-ulkede/

Fotoğraf: https://www.thinglink.com/scene/969251202229338117

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir