Dünya tatlısı arkadaşım ve en tatlı diyetisyenlerden Simplyfitdays ile röportajımla karşınızdayız! Umarım zevkle okursunuz. İyi okumalar …

1-Şuan hangi üniversitede ve hangi bölümde eğitim görmektesin? Eğitiminin kaçıncı senesi?

Merve Mucuk: Yeditepe Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünde 3. sınıf öğrencisiyim, aynı zamanda Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüyle çift anadal yapıyorum.

2-Aslen nerelisin, lise hayatını nerede tamamladın ?

Merve Mucuk: Aslen Antalyalıyım. Liseyi Aldemir Atilla Konuk Anadolu Lisesi’nde okudum.

3-Simplyfitdays adlı instagram hesabını ne zaman ve hangi amaçla kurdun?

Merve Mucuk: Simplyfitdays adlı instagram hesabımı 3 Ağustos 2016 yılında açtım. Sağlıklı beslenmek ve yemek hazırlamak bana kendimi çok iyi hissettiriyor ayrıca hazırladığım tabakların fotoğraflarını da büyük bir keyifle çekiyorum. İnsanlara sağlıklı beslenmenin sanılanın aksine eziyet ya da aç kalmak olmadığını, çok sağlıklı yiyecekerin de çok lezzetli ve doyurucu olabileceğini bu hesap sayesinde göstermek istedim.

4-Küçükken yemeklere ve yemek yapmaya ilgin var mıydı?

Merve Mucuk: Mutfağa ilgim hep vardı. Üniversiteye geçmeden önce çok fazla sağlıklı yemekler yapmıyordum ama daha sonra beslenme şeklim değiştikçe hazırladığım yemekler de ona uyum sağladı.

5-Yüksek lisans düşünüyor musun yoksa çalışma hayatına mı atılacaksın?

Merve Mucuk: Yüksek lisans yapmak istiyorum ama aynı zamanda çalışma hayatına da bu süreçte yavaştan atılabilirim.

6-Yemek tariflerin için herhangi bir blog veya Youtube kanalı düşüncen var mı ?

Merve Mucuk: İkisi de olmasını çok istediğim şeyler aslında ama okul tempom çok yoğun olduğu için cesaret edip adım atamadım henüz. Umarım en kısa zamanda bu isteklerimi en güzel şekilde hayata geçirebilirim.

7-Seni hiç tanımayan insanlara 3 cümle ile kendini anlatır mısın ?

Merve Mucuk: Değişime inanan biriyim çünkü kendimde beslenme konusunda büyük değişimler yaşadım ve bunun imkansız olmadığını, istenince yapılabildiğini gördüm. Hayatta pes etmemeye ve iyiye odaklanmaya çalışıyorum. Kötü veya zorlu bir durumla karşılaştığım zaman panik olup her şeyi bir kenara bırakmanın bir şeyi çözmeyeceğini kendime hatırlatıyorum. Hırslıyım, aslında hırsın hem iyi hem de kötü bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu tamamen onu nasıl kontrolde tuttuğumuzla alakalı.

8-10 sene içerisinde kendini nerede görüyorsun?

Merve Mucuk: Gelecek için aklımda çok fazla fikir dolaşıyor, zaman zaman isteklerim de değişebiliyor. O yüzden tam olarak nerede olurum kestiremiyorum ama tek dileğim; yaptığım iş ne olursa olsun sonuna kadar hakkını vererek yapabilmek ve insanlara fayda sağlayabilmek.

9-Diyetisyenlik okumak isteyenlere ne demek istersin?

Merve Mucuk: Diyetisyenlik bence çok kıymetli bir meslek ama yeterince iyi anlatılamadığını düşünüyorum. Bölümü seçmeden önce herkes gibi ben de olayın sadece insanları zayıflatmak olduğunu sanıyordum ama diyetisyenlik çok daha kapsamlı bir meslek. Birçok hastalığa hakim olmak gerekiyor ve gerçekten hayati bir önem taşıyor. Beslenme ve Diyetetik bölümünü seçmek isteyenlerin bunları da göz önünde bulundurması gerekiyor bence.

10-Meslektaşın olacak diyetisyenlik okuyanların takip etmeleri gerektiğini düşündüğün bir kaynak mevcut mu?

Merve Mucuk: Beslenmeyle ilgili birçok kaynak var ama sadece Türkçe kitaplarla yetinmemek gerekiyor. Yabancı kaynakları da sürekli araştırıp takip etmek en güzeli. Her görüşten kitabı, araştırmayı takip edip güncel yaklaşımlara sürekli hakim olmak lazım. Okul zamanı hocaların yönlendirmesi ile de birçok kaynak kitap alınıyor zaten.

Merve Mucuk&Selen Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir