Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle Netflix’in 29 haziranda yayınladığı Tau filminden bahsetmek istiyorum.
*Spoiler içerir.

Öncelikle Netflix filmi “Sadist bir dâhinin tasarladığı yüksek teknolojili eve hapsedilen kadın yaşamak için sofistike yapay zekayı alt etmek zorunda” şeklinde bir cümle ile tanıtmış.

Başrollerinde Deadpool’dan hatırlayacağımız Ed Skrein ve It Follows’dan Maika Monroe var.Yönetmen koltuğunda Ant-Man, Doctor Strange gibi yapımların sanat yönetmenliğini üstlenen Federico D’Alessandro var.

Film yapay zeka alanında birçok çalışma yapan bir dâhinin kendince hayatlarını değersiz gördüğü insanları kaçırıp onlara implantlar yerleştirerek bir hücreye kapatması ile başlıyor. Başrol oyuncumuz ise hücreden kaçmanın bir yolunu buluyor ve laboratuarı patlatarak oradan kaçmaya çalışıyor. Hesaba katmadı şey ise Tau adı verilen bir yapay zekanın bütün evin kontrolünü sağladığı. Hücrede olan diğer iki denek Tau’nun kontrolünde olan devasa robotun gazabına uğrayarak öldürülürler. Başrol oyuncumuz ise robottan kaçmayı başarır ama bu sırada sadist dâhimiz eve gelerek Tau’ya kızı hapsetmesini emreder. Ardından hapsedilen başrolümüz Julia bir dizi teste tabi tutulur, çeşitli problemler çözmesi istenir. İmplantın yaptığı şey ise o testleri çözerken beyninde oluşan elektriksel sinyalleri yakalayarak onları algoritmaya çevirmektir. Testler her gün aynı şekilde devam etmektedir. Günler ilerledikçe Tau ve Julia arasında bir dostluk gelişir. Dahimiz Tau’yu dış dünyadan uzak tuttuğunu ve yeni bir şeyler öğrenince dengesizleştiğinden bahseder Julia’ya. Julia kitaplar okuyarak, Tau’ya dış dünyayı tanıtarak karşılığında Tau’dan bilgiler alır. Yapay zeka ve robotik filmlerin yakından bir takipçisi ve aşığı olarak birçok mantık hatasına rağmen söyleyebilirim ki sıkmadan ve akıcı bir şekilde ilerleyen bir filmdi. Özellikle en sonda Tau’nun acı çekmesine rağmen Julia’ya kaçması için bir alan açması favori sahnelerimden oldu. Tabii ki Julia geri dönerek bekleneni yapsa da en sonda dronun içinde Tau’nun uyanması olayı en büyük mantık hatasıydı. Film de hoşuma giden iki küçük detaydan bahsetmek istiyorum. Bu kadar mantık hatası varken yapmalarını beklediğim bir hatayı yapmamışlardı. Yüksek teknolojinin olduğu alanlarda el taramaları sıcaklık ve nabız algılamadan çalışmayabiliyor. Nabız kısmına dikkat edilmese de sıcaklık unsuruna dikkat edilmişti. Bir diğer detay ise Tau’nun Julia’ya “Alex’e zarar veremem. O benim yaratıcım. Ona itaat etmeliyim.” dediği sahne idi.

Siz nasıl buldunuz filmi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz 🙂

Photo credit belongs to pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir