90’ lara dönüş trendi ile sallanıyor dünya. O dönemlere ait kıyafetler, filmler ve hatta fotoğraflar bile şuan gündemde. Son zamanların ise en gözde olan uygulaması İnstagram. Ellerimizden düşmeyen telefonlarda, düzenli olarak girip ana sayfaya göz gezdirdiğimizi veya izlemesek bile o hikayelere baktığımızı inkar edemeyiz. Bazılarımız mesleği gereği ve bazılarımız hobi olarak İnstagram’a  içerikler yüklemekteyiz. Gerek kendi hayatımızdan kesitler, gerek yediğimiz bir yiyecek veya arkadaşlarımızla öz çekimlerimiz… Hal böyle olunca gündemde olan 90’lar trendi yüzünden, attığımız fotoğraflara da filtreler yardımı ile efekt vermeye çalışıyoruz. Bu app’lerin kendi içinde paralı hizmetleri de bulunuyor. Ama işinizi görecek kısmı ücretsiz olanların listesini paylaşacağım şimdi sizlerle. İyi okumalar.

Vsco

Birçoğunuzun bildiği hatta kullandığı Vsco’da çoğu filtre ücretli ama sıcak tonlarda vintage fotoğraflar elde etmek için A4-A5-A6 işinizi görebilir. Tercih edebileceğiniz birçok farklı filtre de mevcut.

Filterloop

En çok severek kullandığım uygulama. Vintage fotoğraftan beklediğim her şeyi karşılıyor. Fotoğrafınızı yüklediğinizde ilk olarak istediğiniz boyutta kırpma şansı veriyor. Ardından ışık sızıntısından toz lekelerine kadar ekleyebiliyorsunuz. Bunların yoğunluklarını ve tonlarını dilediğiniz gibi ayarlama imkanı veren harika bir uygulama.

YayCamRetro

Galerinizden de fotoğraf yükleyebiliyorsunuz, uygulama üzerinden de fotoğraflarınızı çekebilirsiniz dilerseniz. Ayrıca video efektleri de var. VHS isimli efektin siyah-beyaz olanı ücretsiz. Fotoğrafınızın kenarına zaman ve tarih damgası ekliyor. Tarihi değiştirebiliyorsunuz isterseniz.

Huji

Galerinizden yükleyemiyorsunuz fakat uygulama üzerinden istediğiniz ışık sızmaları ve eski fotoğraf makinalarının tarih damgalamasına sahip olabiliyorsunuz.

Benim araştırmalarımdan ücretsiz olarak bulduğum faydalı uygulamalar bunlar eğer sizin de bildikleriniz varsa bana mail atabilirsiniz, ekleyebiliriz bu yazıma. Sevgilerle…

 

1 comment on “Vintage Fotoğraf Uygulamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir