Uzun bir aradan sonra gene harika bir röportaj ile geldim. Kahramanmaraş’ta lise öğrencisi olan ve hayranlıkla takip ettiğim Yiğit Can Yılmaz’ı ilk olarak internet tarayıcısı Safari’de güvenlik açığını bulup Apple’a bildirdiği için Apple tarafından teşekkür listesine alınması ile tanıdık. Ardından Yiğit Can, Siri’nin açığını bulduğu için Apple’ın onur listesinde yer almıştı. Son olarak Yiğit Can, iOS 12.1.1 güncellemesi ile Safari’de bulunan güvenlik açığının kapatılması konusunda Apple’a sorunu raporlayarak yardımcı oldu. Apple bu sorunu da kabul edip güncelleme ile açığı kapattı ve Yiğit Can‘a teşekkür etti. Yiğit Can Yılmaz, Apple kullanıcılarına sunulan iOS 12.1.1’in ek teşekkür listesinde de yer almayı başardı. Şimdi Yiğit Can’ı daha yakından tanıyacağımız röportajımıza geçelim..

1)Öncelikle bize biraz kendinden bahsedebilir misin? 

İsmim Yiğit Can Yılmaz. 17 yaşındayım. Kahramanmaraş’ta yaşıyorum. Ortaokuldan bu yana yazılıma karşı ilgim var. Ortaokuldan bu yana yazılım geliştiriyorum, daha çok kendi hayatımı kolaylaştırmak için :). Ayrıca bazı teknoloji sitelerinde içerik sağlayıcısı, yazar, editör olarak da bulundum. Şimdi ise theMacHub isminde bir projem var bunun üzerinde çalışıyorum.

2)Yazılıma olan ilgin nasıl başladı ve kendini nasıl geliştirdin?

Yazılıma ilgimin artmasının çok fazla nedeni var açıkcası. Oyunlar, insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik geliştirilmiş yazılımlar … bunlar beni etkileyen şeylerdi. Fakat en büyük faktör iPhone ile tanışmamdı.

3)Apple ürünleri ile nasıl tanıştın, onların yazılımları hakkında bu kadar tutkulu olmanın sebebi nedir?

Ortaokuldayken Nokia marka bir telefonum vardı. IMEI klonlanmıştı. Bana yazılımsal sıkıntılarda yaratıyordu. Hiç unutmam 🙂 ailem bana siyah 8 GB iPhone 4 aldı. içerisinde de iOS 6.1.3 yüklüydü. Efsaneydi benim için :). Apple’ın ürettiği yazılımların diğer markalara göre çok daha stabil çalıştığını düşünüyorum. Ayrıca Apple’ın mühendisliğine hayranım. Düşük özellikli bir makina da yüksek verim alabiliyorsunuz. Piyasada bunu yapabilen marka neredeyse yok.

4) Şu ana kadar kaç kere düzeltme talebinde bulundun, kaçına dönüş alabildin?

Sayısını veremeyebilirim. Apple’a farklı yollardan geri bildirim yapıyorum . Bunlar : Apple Geliştirici İlişkileri, Apple Müşteri Hizmetleri, Apple Bug Reporter, Apple Ürün Güvenliği Ekibi. Apple Geliştirici ilişkileri 1 iş günü içerisinde cevap veriyor, Apple müşteri hizmetlerine zaten aradığınız zaman ulaşıyorsunuz, Apple bug report üzerinden genelde her kullanıcının fark edebileceği yazılımsal hataları iletiyorum. Bazen Apple’ın bug report ekibinden yanıt alamayabiliyoruz çok fazla rapor aldıkları için. Genelde bir hatayı hafta içi bildirdiğinizde bug report ekibinden yanıt alma ihtimaliniz yüksektir. Apple Ürün Güvenliği ekibi, kendisine gönderilen raporların kullanıcıları için son derece önemli olduğunu bildiğinden olabildiğince çabuk yanıt veriyor. Bu yanıt süresi bazen 1 günde oluyor bazen 1 hafta  olabiliyor. Apple eğer yeni bir yazılım çıkarmak üzere ise yukarıda bahsettiğim yanıt verme süreleri 3-4 haftaya kadar uzayabiliyor.

5)Senin gözünde Apple’ı diğerlerinden ayıran nedir?

Apple’ın mühendisliği , özgün olması, diğer markaların Apple’ın yaptığı birçok ürünle dalga geçip ardından taklit etmesi beni kendine çekiyor (çentik meselesi buna örnek verilebilir.). Ayrıca Apple’ın rakipsiz bir müşteri desteğininde olduğunu altını çizmek isterim.

6)Geleceğin için planların nelerdir?

Gelecekte Amerika’da Facebook, Google ya da Apple, bu 3 şirketten birinde çalışmayı çok istiyorum. Bu insanları başarılı kılan şeyi görmek istiyorum. Muhtemelen bu 3 şirket arasından tercih olarak Apple’ı seçeceğim. Bu yüzden Apple sistemleri üzerinde çalışıyorum.

7)Programlamaya ilgi duyan yaşıtlarına önerilerin nelerdir?

Genelde okullarda programlamayla ilgilenenler, bilgisayar ile haşır neşir olanlara okul yönetimi öğretmenler, bunun sürekli gereksiz olduğunu tamamıyla derslere yoğunlaşması gerektiğini söyler. Dersleri bırakın demiyorum. Ama böyle bir yeteneğiniz varsa mutlaka üstüne bir şeyler koyup değerlendirin. Bugün bana yaptığım şeylerin gereksiz olduğunu söyleyenler şimdi beni tebrik ediyorlar. Bu arada mutlaka ingilizce öğrenin kim ne derse desin eğer yazılıma, bilgisayara ilgi duyuyorsanız ingilizce şart. Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın bir sözü var : “Bu ülkede herkesin bilgisayar programlamayı öğrenmesi gerek, çünkü insana düşünmeyi öğretir.” 
Bilgisayar programlama dersleri bazı özel okullarda veriliyor. Umarım yakın zamanda Türkiye’deki tüm okullarda ders olarak verilir. 

Yiğit Can’a bu güzel sohbet için teşekkür ediyor,başarılarının devamını diliyorum 🙂 

Yiğit Can’ı twitirdan takip edebilirsiniz @yilmazcanyigit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir